Szexuális zaklatásról, megfelelési kényszerről, nehezen kimondható dolgokról, konszenzusról, vagy annak hiányáról, gátlásokról, azok leküzdéséről regél Vidovszky György rendezése a Kolibri Színházban. Az Igen, igen, igen! című produkciót még színpadra állította, de április végén ő is távozik a színházból.
Kemény előadás. Súlyos dolgokról a világ legtermészetesebb módján beszélő. Kimondja a nehezen kimondhatót. Humort visz a drámába. Tizenöt éven felüli kamaszoknak szól az ő nyelvükön. Belebeszélhetnek a produkcióba. Véleményt nyilváníthatnak nem csak szóban, hanem SMS-ben is, nagyban kivetített üzenőfalra. Vidovszky, ahogy szokta, agorává teszi a színházat. Felhasználja arra, hogy élményszerűen megbeszéljük közös dolgainkat. Az élményen hangsúly van. Nem száraz tények hangzanak el, hanem zsigerileg átélhető, akár lúdbőröztető eseményekről esik szó. Ám nem rendkívüli kalandokról, nincs semmi extremitás, olyasmikről hallunk, amik sokakkal megtörténhetnek, de a többség szégyell róla beszélni, és az elhallgatással növeli a traumát, fokozza a bajt, aminek nyilvános kimondása rengeteget segíthet

Problémagócok
A 33 évig Novák János vezette Kolibri élen járt a „problémagócok” feltárásában. Nem mutattak hamisan rózsaszín ködbe burkolt világot a gyerekeknek. Mertek nekik játszani válásról, szülők ádáz veszekedéséről, otthoni erőszakról, kiközösítésről, alkoholizmusról, a kicsit nagyobbaknak már agresszióról, gyűlöletről, gyilkosságról, öngyilkosságról, migrációról, igencsak elszabadult indulatokról. Borotvaélen táncolva, szabadon kísérletezve, megtalálták ehhez a fantáziadús, játékos kifejezési módokat, méltán nemzetközi sikereket is elérve, külföldi tapasztalatokat is felhasználva, és saját eredményeiket itthon és külhonban szintúgy megosztva. Novák főleg a kisebbekre specializálódott, Vidovszky a már serdülőkre. Jó munkamegosztás volt, kitűnő, összeszokott csapattal.

Vidovszky mostani rendezését egyetlen színésznő, Grisnik Petra játssza. Mire bemegyek a nézőtérre, már ő is ott van a színpad előtt, segít az ültetésben. A bejövőknek mutatja, hol vannak még üres helyek. Meg-megszólít valakit közvetlen hangon, lefegyverzően természetes, belülről áradó mosollyal. Farmer van rajta, rövid ujjú póló, fölötte nem begombolt farmerig. Bármelyik kamasz viselete lehetne. A beszédének stílusa is az övékére hajaz. Rupp Anikó fordításában Elenor Bishop és KarinMcCracken darabját látjuk, ami úgy tesz, mintha nem is lenne igazán darab. Grisnik, aki a saját keresztnevén szerepel, némiképp olyan, mint egy stand up-os, leginkább velünk szembefordulva meséli a történetet. Ha kétszereplős a jelenet, balra majd jobbra fordítja a fejét, jelezve, hogy most más és más embert személyesít meg, és némiképp elváltoztatott hangon szólal meg.
A másik is benne van a buliban
Előre elmondja, hogy szexuális zaklatásról is lesz szó, ha bárkit zavar ami történik, akármikor kimehet a nézőtérről, de bármikor vissza is jöhet, ha úgy gondolja. De nem lesz „fluktuáció”.
Két történet fut párhuzamosan. Az egyik, az egyszerűbb, a konszenzusról szól. Arról, hogy egy este pár évvel ezelőtt, Petra buliba ment, és találkozott a Tomi nevű sráccal.
„Ééés, képzeljétek, aznap este lefeküdtünk. Bizony, ez történt! Ezzel az égvilágon semmi baj nincs, de valamiért egyre a történet részletein töröm a fejem. Hogyan jutottunk el a találkozástól a kavarásig, és miből tudtuk, hogy a másik is benne van a buliban?” – kérdezi.

Ez az ő története Tomival. Ami leginkább a bátortalanságról szól, arról, hogy nem merjük kimondani, hogy mi is akarjuk, amit láthatóan a másik is, hogy nem kódoljuk kellőképpen a másik metakommunikációját. És van egy barátai által mesélt történet, ami Arival esett meg, aki ugyancsak elment egy buliba, ahol a Gabinak becézett Gábor nevű srác szexuálisan zaklatta. Hogy lényegében mi történt, azt két másik bulizós telefonos párbeszédéből tudjuk meg. Ezt a szöveget két önként vállalkozó fiatal olvassa fel a színpadon az eléjük tett mikrofonba. Tárgyilagosan, de mégis némi szenvedéllyel olvasnak, jól hangsúlyozva, a szavak döntő fontosságának a tudatában. A lány nem mert egyértelmű nemet mondani, de elment szobára, ami akár igent is jelenthet, és megtörtént amit nem akart.
A közönség tagjai többször SMS-ben is elmondhatják a véleményüket. A jókora méretben kivetített SMS-eket nem ritkán zsivajgással, nevetéssel, felhördüléssel véleményezi a publikum. Zurbó Dorottya videófelvételeiről is elhangzanak az ismerkedés témájában különböző álláspontok.
Például: „A legeslegelső csókom az nem egy romantika első csók volt, hanem egy általános iskolai. A barátnőmmel már megbeszéltük, hogy egymás első csókjai leszünk, és akkor ha majd fiúval csókolózunk, akkor nem lesz gáz.”
Egy másik nyilatkozó: „Én nagyon ezekben a fantázia regényekben létezem, és hát így nagyon elképzeltem, hogy egy parkban vagy az esőben és akkor… Nem tudom szállnak a galambok a háttérben, és csak egy lámpa ég, és nem tudom szivárvány lesz hirtelen a semmiből, szóval egy ilyen nagyon meseszerű élménynek képzeltem el. Hát amúgy jó volt, nyilván, de nem olyan volt mint reméltem.”

Jelentőségteljes csendek
Szóba kerül a netfixes sorozatok és a rögvaló közötti meglehetősen széles szakadék. Petrát mindenki tegezi, ahogy ő is mindenkit, azt játssza, hogy ő teljesen olyan, mint a kamaszok, egy közülük, bármelyikük állhatna helyette a deszkákon. Gyakran olyan, mintha barátnősen, könnyed lazasággal csevegne. Miközben sokszor igencsak fajsúlyos dolgokról van szó. A laza előadásmód és a nem ritkán kemény mondatok kontrasztjából is feszültség teremtődik. Grisnik amúgy is képes rá, hogy mély, jelentőségteljes csendeket teremtsen. Érdeklik a különböző vélemények. Szemei majd kiesnek a kíváncsiságtól. Mimikája igencsak kifejező. Kontaktusteremtő képessége remek. Ennyi kamaszt egyedül lekötni, úgy, hogy nem lankad az érdeklődés, nem „kismiska.”
Szinte egyáltalán nem engedi megtapsolni magát, azt éreztetve, hogy ez nem is igazán előadás volt, hanem inkább közös diskurzus, amitől ő is sokat kapott. Mielőtt megyünk kifelé, azt mondja, hogy ne legyen rá szükségünk, de, ha mégis lenne, fotózzuk le ami a kivetítőn megjelenik. A szexuális erőszak elleni helyi központok, segélyszervezetek listáját láthatjuk, telefonszámokkal.
Ez a produkció is egészen biztosan jó néhány dilemma végig gondolásában, traumák feldolgozásában segít a fiataloknak, vagy akár idősebbeknek.