Lakatos Lucia / Fotó: Budai Bálint

Lakatos Lucia: Fontosnak tartom a hátrányos helyzetű fiatalok megerősítését

Már hetedik alkalommal kerül magrendezésre a Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivál – Lakatos Lucia mesélt a rendezvényről.

2025. május 7 és 11 között kerül megrendezésre a Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivál, amely idén már hetedik alkalommal nyitja meg a kapuit. A multikulturális rendezvény nem csupán a színház köré összpontosul, hiszen koncerttel, kiállítással és kerekasztalbeszélgetéssel is színesítik a négy napos rendezvényt, amelynek az Eötvös10 ad helyszínt. A rendező, a Független Színház – vagy ahogy a budapestiek ismerik FüSzi – vezetőjével, Lakatos Luciával beszélgettünk a fesztiválról.

Fiatal roma nőként váltál vezetővé – ez igencsak izgalmas. Mesélnél az olvasóinknak erről az útról?

A Független Színházzal a lehető legjobb időben találkoztam. Korábban színészkedtem, de azzal felhagytam és elkezdtem szociológiát tanulni az egyetemen, emellett pedig olyan irodai munkát végeztem, amiben nem sok örömöt leltem. Többre vágytam, mint egy laptop mögött ülni. Újratervezésben voltam éppen, a suliban nagyon jól éreztem magam, a társadalmi témák és a kutatás érdekelt. Kerestem az utam, és ebben az időszakban talált rám egy felhívás, amiben a társadalmi témák, a romák ügye, és a színház egyszerre volt megemlítve. Utána néztem, hogy mit is csinál a színház és azonnal jelentkeztem az imént említett trénerképzésre. Mikor elkezdtük a közös munkát, már tudtam, hogy jó helyen vagyok, és hogy hosszútávú együttműködés lesz. Egyre több kapcsolódást találtam a színház és a saját céljaim között. Például én kutattam a családfámat, történeteket gyűjtöttem rokonoktól, interjúkat készítettem idősebb családtagokkal, amiket egyszer szeretnék majd le is írni, de még a gyűjtés időszakában vagyok.

Fotó: Vincze Alina

Szóval ezekkel a személyes, családi történetekkel alapvetően terveztem tovább menni, megőrizni, visszaadni belőlük a közösségnek, mert annyira izgalmas sztorik ezek, hogy kár lenne, ha feledésbe merülnének. A színház egészen hasonlóan gondolkodik, és működik. A történetmesélés eszközét használja rengeteg művészeti alkotásban, produkcióban. Ez a közösség abban hisz, hogy ha megismerjük egymás történeteit, közelebb kerülhetünk egymáshoz és az elfogadáshoz.

Van olyan előadásunk, ami workshop résztvevők személyes történetein alapszik, és hosszú évek óta műsoron van, járja az országot, sőt határon túlra is visszük. Mindenkinek van egy története, ami méltó arra, hogy azt mások tovább meséljék. Azon túl, hogy párbeszédet indítsunk el társadalmi témákban, fontosnak tartjuk, hogy roma és nem roma emberek közösen tegyünk azért, hogy egy nyitottabb országban élhessünk. A színházon belül romák és nem romák dolgozunk együtt, annak érdekében, hogy cigány és nem cigány fiatalokból különböző területeken profi szakemberek váljanak és az eltérő csoportok közösen teremtsenek értéket a művészet és oktatás eszközeivel. Én a saját romaságomra sok szempontból értékként tudok tekinteni, és fontosnak tartom a hátrányos helyzetű fiatalok megerősítését, segítését e téren is.

Május 7-én már hetedik alkalommal kerül megrendezésre a Roma Hősök Fesztivál. Mesélnél a fesztivál ötletéről? Hogyan jutott el a hetedik évhez ez a kezdeményezés? Illetve, hogyan lett belőle nemzetközi esemény?

Az első fesztivál nem is fesztiválnak készült. Balogh Rodrigó és Illés Márton, a Független Színház alapítói a 2010-es évek közepén feltérképezték az európai roma színházakat, drámákat. Így ismertek meg négy alkotást, melyekkel az volt a cél, hogy egyetemi oktatásba beemeljék. Mikor a megbeszélés kapcsán egy budapesti találkozót szerveztek meg, felmerült az ötlet, hogy ha már eljönnek a művészek, miért is ne játszanák el a darabjukat? Ezek mind monodrámák voltak, és megszületett az I. Nemzetközi Roma Storytelling Fesztivál, aminek a Stúdió K Színház adott otthont.

Fotó: Vincze Alina

Következő évben már tudatosan folytattuk az esemény megszervezését és 2019-ben kamara színházi produkciók mutatkoztak be az Rs9 Színházban. Évről évre egyre színesebb, gazdagabb lett a fesztivál műsora, és nagyobb teret is követelt magának. Jelenleg is, ahogy az elmúlt évek során, az Eötvös10 Művelődési Házban kap helyet a Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivál. Eddig bemutatkoztak olasz, román, spanyol, brit, bolgár, ír, cseh, osztrák, ukrán, német, szlovák, svéd és magyar társulatok. Többen visszatérő vendégek, akik évről évre újabb előadásokkal érkeznek, de az is célunk, hogy olyan társulatok is helyet kapjanak, akik korábban még nem.

A Covid alatt is tudott működni a kezdeményezés?

2020-ban sem álltunk le. Az eseményt akkor az online térben rendeztük meg, hiszen készültek jó minőségű felvételek korábbi előadásokról, amiket fel tudtunk használni, és egy új előadás is elkészült ezidőben, négy színház koprodukciójából, szintén a virtuális térben. Nem ijedtünk meg a járvány helyzet okozta bezártságtól, hanem újraterveztünk, átgondoltuk azt, hogy hogyan lehet használni ezt a helyzetet. Kísérleteztünk. Ez a kísérletező attitűd pontosan jellemez minket. Mindig az adott helyzet, helyszín, közösség inspirál, ha alkotásról van szó. Partnerekre találni ebben hálás dolog, a fesztivál többek között ezért is fontos platform, mert számíthatunk egymásra: ismerjük meg egymást, dolgozzunk együtt, alkossunk együtt, legyen közös sikerélményünk.

Mesélnél az ez évi fesztiválról? Miért érdemes kilátogatni a színházkedvelőknek?

Hogy Rodrigó szavait idézzem: „A romák múltját nézve semmi sem indokolja, hogy még itt legyünk. Mégis élünk, alkotunk, mesélünk.” A túlélő attitűd nem csak a romákra illik, akik túléltek világ-, honvédő-, és polgárháborúkat, ellenük irányuló terrortámadásokat, gyűlöletcselekményeket, valamint mai napig diszkriminációval néznek szembe az oktatásban, egészségügyben, lakhatásban. Ez az attitűd mindenkire igaz a mai világban. Amikor egyre nagyobb a kétségbeesés és a bizonytalanság. Romák és nem romák egyaránt át tudják élni és érezni a túlélés súlyát, bőven van aktualitása a témának.

Fotó: Vincze Alina

Az előadások saját aspektusból, erről beszélnek. De nem az elszenvedő, áldozati narratívából, hanem a cselekvő, aktív, értékvezérelt egyén/hős szerepéből. Sajnos Magyarország nyelvileg nagyon korlátolt, bizonyos szinten színházilag is. Hiába világváros Budapest, mégis nagyon ritka az, hogy külföldi független előadások érkeznek hozzánk, és főleg ennyire különleges, rétegszínházat képviselő társulatok. Ezek olyan alkotócsoportok, akik járják a világot előadásaikkal, és most Magyarországra is ellátogatnak. Így a közönségnek van lehetősége megismerni például azt, hogy milyen számivetettként létezni egy olyan államban, ahová születtél, és ahol felnőttél. De ahogy az előbb említettem, mi nem a számkivetettségre koncentrálunk, hanem a hősökre. A cselekvő emberek túléléseit, harcait mutatjuk be. Mert ők nem csak túlélnek, hanem élnek, beszélnek és mesélnek!

Mivel találkozhat, aki ellátogat a fesztiválra?

A fesztiválra minden évben kitalálunk egy mottót, egy hívószót, ami az előadásokban közös. Idén ez a „Túlélők”. Az előadások között hazai, olaszországi, romániai és ír produkciók is bemutatkoznak eredeti nyelven, angol és magyar felirattal. Minden előadás után közönség találkozóra kerül sor, ahol a nézők személyesen is megismerhetik az alkotókat. A beszélgetéseket a HowlRound Theatre Commons élőben közvetíti, így online is követhetőek. A színházi programok mellett a látogatók megtekinthetik Oláh Norbert „Anakronisztikus sci-fi” című kiállítását, valamint a Romano Kher tárlatát. Persze ezzel nem merül ki a fesztivál programkínálata, Lakatos Gabi „GAB” nyitókoncertje lesz az első nap, május 7-én, rám is vár egy egy másik feladat: a május 10-i kerekasztal beszélgetés moderálása, melyet a szintén élőben lehet követni a Howlround Theatre Commons felületén.

A fellépő társulatok egy-egy képviselője lesz jelen és beszélgetni fogunk az önreprezentáció szerepéről a roma színházban, valamint megismerhetjük egymás munkáját, misszióját. Úgy vélem, ezek az alkalmak lehetőséget biztosítanak a közvetlen kapcsolatra néző és alkotó között. A mi színházunk varázsa szerintem ebben is rejlik. A kapcsolódásban. Nem csak addig látjuk szeretettel a nézőket, míg az előadáson ülnek, hanem azután is, egy beszélgetés erejéig. Mi a társulattal gyakran főzünk-sütünk közösen, a Füszi konyhájában is, és nem ritka, hogy ezt az előadásokkal kötjük össze és természetesen gondolunk a nézőkre is.

Mik a további célok?

A Független Színházzal (Independent Theater) már áprilisban elkezdtük a 2025-ös Roma Történelmi Hónapot ünnepelni: a TikTok csatornánkra folyamatosan különböző tartalmakat posztoltunk több művész bevonásával, a témán belül. Készítettünk videót romani nyelven mondott imáról, autentikus cigánytáncról, van, aki a cigány himnuszt énekli, van, aki roma verset szaval, vagy épp ismeret terjesztő videót készített. Ezt követően, megkoronázva az eseménysorozatot, eljött az ünnep ideje, a Roma Hősök – VII. Nemzetközi Színházi Fesztivállal. Ez az egyik legnagyobb eseményünk, és minden évben olyan, mint egy ünnep, amit hónapok szervezési munkája előz meg. Célunk a láthatóság, a közösségépítés, a roma színházak sokszínűségének megmutatása. Rengeteg értékes roma színházi társulat, művész alkot aktívan Európa-szerte, akik sokkal több figyelmet érdemelnek, mint amennyit kapnak. Van mit megmutatnunk, van miről beszélnünk!