Fotó: Youtube

Kolti Helga: A Versünnepen nem lesznek helyezések, itt mindenki nyerni fog

A színművész 16 éve alapította meg a Versünnep Alapítványt, aminek elnökeként több ezer amatőr és profi előadónak adott lehetőséget művészetük bemutatására és a magyar költők műveinek népszerűsítésére.

– Hogyan született meg a fejében a Versünnep ötlete?

– Már diákként számos versmondó versenyen  és ünnepségen léptem fel. Színművészként végeztem a Színház és Filmművészeti Egyetemen és volt egy zseniális beszéd tanárom, Gáti József, akitől rengeteget tanultam. A legfontosabb területnek tartom a mai napig a versmondást a szakmámban. 2000-es évek  környékén valahogy egy picit háttérbe szorultaz előadóművészetnek ez az ága. Ekkor lettem a Veszprémi Színház igazgatója és szerettem volna, ha nagyobb hangsúlyt kap a költészet. Végül 2005-ben indult el a Versünnep. Számomra az volt a fontos, hogy a versmondás szeretetében és méltó képviseletében találkozzanak az amatőrök és profik.

– Színészi és igazgatói munkája mellett számos verses est fűződik az ön nevéhez! Melyek voltak a legmeghatározóbbak?

– Valóban egész eddigi pályámat végig kísérték a verses – és önálló estek, számos magyar költő művét dolgoztam fel és adtam elő. Igazgatóként is mindig pártoltam az ilyen típusú törekvéseket. Reményik Sándor, József Attila, Szabó Lőrinc, Gyurkovics Tibor, Wass Albert, csak pár név, akiknek a költeményeit feldolgoztam az estjeimen. Mindig azt csináltam, hogy egy-egy gondolat köré szerveztem a produkciókat és ahhoz választottam ki a verseket. A legmeghatározóbbak számomra az Érik a fény és az Istenarc című önálló estjeim.

– 16 év alatt több ezer határon innen és túli amatőr és profi mutatkozott be a Versünnepen. Mennyire népszerű manapság a fiatalok körében a kötészet?

– A fiatalok visszajelzéséből egyértelműen látszik, hogy ha a megfelelő módon nyúlunk a magyar költészet nagyságaihoz, akkor a gondolatiak ugyanannyira átélhetőek, megfoghatóak számukra, mint többszáz évvel ezelőtt. Petőfi Sándor kapcsán rengeteg előadást tartottam általános iskolásoknál. Leginkább a János vitézzel foglalkoztunk, viszont memoriterek és évszámok helyett a költő életével, korával és a körülményeivel foglalkoztunk, hogy minél átélhetőbb legyen számukra a költő kora és motivációi. Tartalommal bíró fogalmakat, mint szerelem, hazafiaság, csalódás, próbálunk megfoghatóvá és érthetővé tenni egy mai tizenéves számára. Legnagyobb örömömre a gyerekek arra jönnek rá a foglalkozások végére, hogy kétszáz évvel később, akár könyvben, okostelefonon vagy a közösségi médiában, de ugyanezekkel a tartalmakkal foglalkoznak.

– Mennyit változtatott a koronavírus helyzet a versenyen?

– Már tavaly is érzékeltem, de az idei évben csúcsosodott ki, hogy a válogatókon és az elődöntőben a versenyzők kivétel nélkül nagyon magas színvonalú teljesítményt nyújtottak. Számomra ez tökéletes visszaigazolása annak, hogy az emberek a pandémia alatt újra megtanultak belülről dolgozni, felfedezni a kreativitásukat és erről nem is kéne leszokni a járvány után sem. Abban hiszek, hogy minden ott lakozik bennünk, csak fel kell tudnunk hozni a felszínre. Ezek a különleges pillanatok az emberiség számára is kincseket rejtenek, hiszen a túlpörgött világban sokszor elfelejtődik a belső tartalom.

– Mit lehet tudni az idei gáláról?

– Az évfordulós költők alkotásaiból összeállított műsort láthatnak az érdeklődők. Ezen az ünnepen nem lesznek helyezések, itt mindenki nyerni fog. Az idei év Pilinszky János és Mészöly Miklós munkássága köré épült. Személy szerint nagyon vártam már ezt az esztendőt, ugyanis szívemhez közelálló alkotásokról beszélhetünk. Csodálatos életművel rendelkeznek az évfordulós költőóriások és az eddig látott produkciók alapján az idei indulók lubickoltak az említett nagyságok műveiben.

– Kiket láthatunk a zsűriben a vasárnap esti Versünnep Gála 2021-en a Nemzeti Színházban?

– A gála résztvevőinek produkcióit a kiváló szakmai zsűri értékelése színesíti a különleges esten; a szakmai testület elnöke Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke, Kubik Anna Kossuth-díjas színművész, Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, Weinberger Attila zeneszerző, énekes és lemezproducer és jómagam, a Versünnep Alapítvány elnökeként veszek részt. Fontos hangsúlyozni, hogy ez idén nem egy verseny, hanem egy gálaest. Ezen az ünnepen nem lesznek helyezések, de hiszem, hogy valódi ünnepben lesz részünk.