Két összeillő ember – Nagy Ervin és Borbély Alexandra szarkazmusa

Nagy Ervin és Borbély Alexandra beszólnak egymásnak, csípős megjegyzéseket tesznek, froclizzák a másikat, miközben láthatóan szeretik, sőt imádják egymást. Erről tanúskodik az Egy életünk című sajátos stand up estjük.

Borbély Alexandra jön ki kezdéskor a Városmajori Szabadtéri Színpad deszkáira. Toporog, icereg-ficereg, idegeskedik. SMS-ezésbe fog Nagy Ervinnel, hogy hol van. Ezt jókora betűkkel kivetítik, ami kapásból kissé hiteltelen, hiszen erre fel kellett készülni, tehát nem lehet spontán. Nem hihető, hogy Nagy tényleg elfelejtette, hogy ide kell jönnie, most kapkod, mit vegyen fel. Ráadásul a fehér ingét valami pirossal megfogta mosás közben, és majd némi várakozás után, amit a felesége valahogy kidumál, mulatságosan ebben az ingben toppan be. A háta pirossal telemaszatolt. Lesz persze nevetés.

Ez színjáték, nem tényekre épülő stand up, mint amit meghirdettek. Ahhoz képest ez éppen nyilvánvalóan kamu. De bőven van valóságtartalma. Nagynak köztudottan erőteljes hajlama van az elkésésre, és feledékenységért sem kell feltétlenül a szomszédba mennie.

Ervin laza, késős, Alexandra németesen pedáns

Ezzel előrevetítik a két ember közti konfliktusok egyik jellemzőjét. Ervin laza, késős, temérdek mindent az utolsó utáni pillanatban csinál. Alexandra viszont németesen pedáns, pontos, jó előre tervez. Tudnak ezzel a másik idegeire menni. Tűz és víz? Bizonyos mértékig igen, miközben az egész másfél óra akarva akaratlanul arról regél, hogy mégiscsak veszettül összepasszolnak. Van az a mondás, hogy az ellentétek vonzzák egymást. Az ő esetükben ez valószínűleg igaz, bár gyanakodhatunk arra, hogy ahogyan az első jelenet sem volt a színvalóság, a további történeteket is kiszínezte, „kiélesítette”, némiképp hatásossá tette Fehér Boldizsár író, hiszen, ha a házaspár egy az egyben, netán még tényleg spontánul is, mesélné őket, mi a fenének lenne szükség a Dumaszínházban is fellépő, forgatókönyvszerzéssel is foglalkozó íróra!? Poénra kihegyezettség van tehát. A színészekhez valószínűleg amúgy is közelálló ironikus szemlélet. Néhány szarkasztikus mondattal rögtön az első fertályban sikerül elintézni a politikát, ami most Nagy esetében kikerülhetetlen, de nem lenne szerencsés, ha ez az este erről szólna. Később szóba se kerül.

Nagyon beleélik magukat

A stand up magányos műfaj, általában egyedül szokták művelni. A három éve a MOMkultban indult, és a produkciókat mindig ott bemutató sorozatnak, eredetileg egyesszámban van a címe, Egy életem. Eddig szerepelt már benne Mucsi Zoltán, Thuróczy Szabolcs, Szabó Kimmel Tamás, Szinetár Dóra, Grecsó Krisztián. Most is gyakran a házaspár egyik tagja kimegy, majd váltják egymást. Nem ritkán a veszekedéseiket, perpatvaraikat, összekapásaikat, meglepődéseiket, örömeiket, sikereiket, egymással kapcsolatos boldog pillanataikat, egyedül regélik el. Mindezt olykor fotók, videók is szemléltetik, de azért a szóé, a mesélésé a főszerep. Nagyon beleélik magukat. Bár civilben vannak, önkéntelenül is előadókká válnak. Használják a színészi eszközeiket. A megelevenítő-képességüket, ritmusérzéküket, karizmájukat, poentírozó képességüket. Amikor pedig ketten vannak a színen, jelenetek, vagy jelenetfoszlányok is formálódnak, ahogy lényegében portré is kikerekedik róluk. Páros önéletrajz. Leplezni próbálják az érzelmességüket, ami olykor azért kibukik az irónia, önirónia mögül. Érezhetően a szópárbajaikkal is inspirálják egymást.

Sebtében vásárolt jegygyűrűk

Jó tempóban sorjáznak a történetek. Például a megismerkedésükről. Arról, hogy amikor már csak két óra volt a repülőgépük indulásáig, Nagy akkor ugrott le, a joggal türelmetlenkedő párja előtt eltitkolva a célját, a lakásukból jegygyűrűkért. Alig bírt szabadulni a lelkiismeretes ékszerésztől, aki többfélét is akart neki mutatni a választékból, meg gondos, szép csomagolást is szeretett volna, nem értette mi a sebtében elloholás oka. Olaszországi rémes szállás, focidrukkerektől elviselhetetlenül hangos kemping, hirtelen módosított helyszínű lánykérés is szemléletesen szóba kerül. Olykor a nagy pillanatok némiképp profanizálódnak. Például amikor amikor bemondják, hogy Alexandra kapja a legjobb európai színésznőnek járó Európai Filmdíjat, Ervin ahelyett, hogy ujjongana, megállítja felvételt, és megmutatja, milyen fancsali ábrázattal nézett rá a felesége, amikor kipattant mellőle a sorból, egyik ruhadarabját is felé dobva.

A mindennapok rohanásai, az ikreik nem várt időben történő rapid születése, az éjszakai felsírásuk, Alexandra már-már reménytelenségbe torkolló, reggeli ébresztgetései is terítékre kerülnek. Ő már elvégzi a húszperces szokásos tornagyakorlatait, mikor hiába szólítgatja, a férje még a másik oldalára fordul, a lányok is kitartóan húzzák a lóbőrt, ingajáratban van köztük, hogy némi eredményt érjen el.

Oscar gála hawaii ingben

Az egyik emlékezetes történet amikor elutaztak Los Angelesbe, az Oscar díjátadóra, mert jelölték a kiváló Testről és lélekről című filmet, amiben Alexandra a női főszereplő. Ott kint derült ki, hogy Ervin nem fér be a gálára, hiába vett fényes lakkcipőt is a szmokingjához. Kivetítőn, bár a körülötte lévők, a hozzá hasonlóan pórul jártak, azért puccosan kiöltöztek, ő tüntetően hawaii ingben nézte a gálát. Ráadásul a várva várt díj sem jött össze. A felesége a kényszerűen kívül rekedthez húzva, meglépett az ünnepi partiról hozzá. Kárpótlásul béreltek egy menő járgányt, ahogy Ervin mondta, ott volt neki a szőke bombázó, és furikáztak vagy egy hétig, míg záróvonalon is átszáguldva, sikerült összetörni a fényes autót.

De előtte abszolút jól érezték magukat. Nincs szükségük hozzá díjra, ünneplésre, felhajtásra, ott vannak ehhez egymásnak, ha törik, ha szakad. Ahogy túljutnak valahogy a fránya reggeleken, úgy eddig komolyabb akadályokkal is megbirkóztak. És feltehetően így lesz ez a jövőben is. Ez az este a történeteken kívül, leginkább két jó, bizonyos mértékig feltárulkozó, színészről szól, akik minden különbözőségük dacára, igencsak összeillő emberek.