Fotó: TV2

Elhunyt Csűrös Karola

A színésznő 85 éves volt.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Csűrös Karola. A Szomszédok Etusának halálhírét a Madách Színház jelentette be pár perccel ezelőtt a Facebook oldalán. A színésznő egészsége az utóbbi években megrendült, többször kezelték kórházban, trombózist kapott és férje, Horváth Ádám halála óta képtelen volt elhagyni a lakását.

A kezdeti naiva-szubrett szerepkörből hamarosan érett karakterszínésszé vált. Alakításaira az alapos kidolgozottság jellemző. Több filmben és televíziójátékban is szerepelt. Különösen ismert a Szomszédok című teleregényből. Ismertebb alakítása az Úri muri Rozikája, az Ahogy tetszik Céliája. Erőssége a vígjáték, ahol modern leányfigurák sikeres megformálója. A kamera előtt jelentősebb feladathoz a Két emelet boldogságban (1960) mint Szabó Gyula partnere, a Ballada egy lányról (1959) című rövidfilmben pedig táncosként jutott.

Munkásságát a következő díjakkal ismerték el: 

-Erzsébet-díj (1993)

-Déryné-díj (1993)

-A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (2001)

-Érdemes művész (2006)

A Madách Színház a következő szavakkal emlékezett meg a művésznől:

„1959-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Cserfes, jókedvű naivaként kezdte pályáját, modern lányfigurák megformálásával. Hamar rátalált saját művészi hangjára, karakterszerepek megformálásával, vígjátékokkal érte el legnagyobb sikereit. Első jelentősebb filmszerepét a Két emelet boldogság című filmben kapta 1960-ban. 1962-ben szerződött a Madách Színházhoz. Öt évtizeden át volt a színház tagja, derűs személyiségével jókedvet hozott mindennapjainkba. Célia, Shakespeare Ahogy tetszik című vígjátékában, Margit a Régimódi történetben, fantasztikus komika Ray Cooney: Ne most, drágám! című komédiájában. Utolsó bemutatója a Forgószínpad volt, amelyben többek között Psota Irénnel, Pásztor Erzsivel, Békés Italával, Für Anikóval, Kállai Ilonával, Lehoczky Zsuzsával és Zenthe Ferenccel játszott együtt.  Férje, Horváth Ádám teleregényében, a Szomszédokban lett országosan ismert és nagyon népszerű. Örökre mindenki számára Etus maradt, talán azért, mert ő maga volt a kedvesség, a gondoskodás, az életigenlés és a humanizmus.  Művészetét 1993-ban Erzsébet-díjjal és Déryné-díjjal ismerték el, 2001-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, 2006-ban Érdemes művész lett. Csűrös Karolát a Madách Színház saját halottjának tekinti. Karcsika, sosem felejtünk el”– írta a színház.