Fotó: Lagomfilm/ Hódi Dániel

Bánföldi Szilárd: Mindegyik szerepem lökött rajtam kicsit

Bánföldi Szilárd 2019-ben végzett a Kaposvári Egyetemen, Eperjes Károly és a néhai Spindler Béla szárnyai alatt sajátította el a teatralitás csínját-bínját. Tanulmányait befejezvén Budapestre tette át székhelyét, s mindmáig ezen társulat kötelékében csillogtatja tehetségét estéről estére. Szilárdról társai, rendezői mellett az is elismerően nyilatkozik, aki épp csak pár szót váltott vele. Ez a végtelenül nyitott, alázatos és szorgalmas tehetség mesélt az elmúlt évek tapasztalásairól, szakmai csúcs- és mélypontokról, illetve arról, hogy miképp hódította meg a TikTok közönségét Petőfi Sándorként.

– A legtöbb szárnypróbálgató színész inkább vidéken próbál nevet szerezni magának, hogy aztán Budapesten könnyebben tudjon érvényesülni. Te mégis Budapestre jöttél Kaposvárról. Mi volt a motivációd? Ennyire szereted a kihívásokat?

– Én olyan kiváltságos helyzetben voltam, hogy már a gyakorlati időmet is az Újszínház falai között tölthettem, így tanulmányaim végeztével nem volt kérdés, hogy visszatérek. Budapest pezsgő, impresszív város, ami sok a lehetőséget és fejlődést kínál. Nagyon szerettem volna Kaposvár után itt játszani, ide visszatérni. Bár mondják, hogy vidéken jobb színészetet kezdeni, mert komolyabb feladatokkal bíznak meg én mégis úgy voltam vele, hogy a fővárosban a kisebb szerepekkel is nagyobb léptékben lehet fejlődni.

– Hogyan fogadtak a társaid? Könnyen ment a beilleszkedés?

– Senkit nem ismertem, és úgy gondoltam, hogy ez nagyban nehezíteni fogja majd a dolgom, de óriási meglepetésre mindenki tárt karokkal fogadott, keblükre öleltek, támogattak. Így azért könnyebb volt beilleszkedni, feloldódni. Ráadásul kapásból beugrós szereppel kezdtem, ami egy iszonyatosan nagy mélyvíz volt, de sikerrel vettem az akadályt.

– Igen, minden bizonnyal, hiszen ezt követően már Jézus szerepére kért fel Nagy Viktor.

– Pályakezdőként hatalmas lehetőséget és kihívást láttam a szerepben. Alkati kérdésnek is tartom ezt, eleve volt casting, amin megfeleltem Viktor elképzeléseinek, de valóban elég nagy löketet adott ez így elsőre. Imádtam a feladatot, nagyon sok mindenre megtanított ez a Jézus szerep. Ezt követően kezdtem otthonosan érezni magam a színházban. Hálát érzek, amiért ilyen jól alakultak az első éveim. Ezt követően kaptam több komolyabb szerepet is, amik által rengeteg tapasztalattal gazdagodtam, amit fel tudtam használni színpadon és azon kívül is.

– Nem adtad aztán lejjebb, ezt követően egy másik színházi magasságba emelkedtél és Jézust Hamlet követte. Szemtelenül fiatalon. Van, akinek egy élet alatt nem sikerül ez a bravúr. Hogy élted meg?

– Hát elképesztő, szerintem is. Nagyon hálás vagyok a lehetőségért. Pláne, hogy akkorra már volt valami, ami az enyém a színpadon. Akkor már bátrabban játszottam. Egyébként Kaj Ádámban egy csíksomlyói passió előadás alatt fogalmazódott meg, hogy szeretné, ha én játszanám Shakespeare hősét a kezei alatt. Az egy nagyon jó munka volt, imádtam együtt dolgozni Ádámmal. A Hamletet követően elindult egy kisebb függetlenedés, kitekintés alternatív körökbe. Homo Ludens Projekttel csináltunk egy formabontó előadást, Szegeden, mentek a Kőszínházi előadások és megtettem egy teljes kört: Kaj Ádámtól indultam, és hozzá értem vissza. Megalkottuk a Gólyakalifát.

– Ami egy monodráma. Megint csak feljebb toltad a lécet, jól gondolom?

– Nagyon kemény anyag, sokat tanultam tőle. Magamról, a színjátszásról, a világról. Ráült a lelkemre a történet. Ádám mindvégig nagyon segítőkész volt, ő egy nagyon empatikus és lojális ember, csak azt nézi, ami a te érdeked. Mindegyik szerepem lökött rajtam kicsit, de a szakmai tapasztatot és önismeretet, amit a Gólyakalifától kaptam a legbecsesebbek közt őrzöm. Az, hogy hetven percen keresztül egyedül vagy a színpadon és azon igyekszel, hogy fenntartsd a figyelmet. Egyszerre kell jelen lenned kívül és belül. Az óta sokkal bátrabban, sokkal határozottabban tudok- és merek jelen lenni. Én azt ajánlom minden színésznek, hogy még véletlenül se hagyja ki ezt a ziccert és vállaljon monodrámákat!

Fotó: Víg László

– Hogyan lett Bánföldi Szilárdból Petőfi Sándor? Majd Petőfi Sándorból, hogyan lett több, mint 16 ezer követővel rendelkező TikTok-sztár?

– Petőfi születésének 200. évfordulója kapcsán a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat rengeteg Petőfis programmal szeretne emlékezni a költőre, és felkértek, hogy legyek az arca az egésznek, mégpedig úgy, hogy magát Petőfi Sándort személyesítem meg a különböző social-media felületeken, illetve rengeteg Bács megyei rendezvényen jelenek meg, mint Petőfi. Elszavalok pár verset, lehet velem fotózkodni. Az egésznek az a küldetése, hogy Petőfi szellemi örökségét tovább vigyük, hirdessük és ilyen módon hozzuk közelebb a költőt a fiatalsághoz.

– Mit üzennél a 2012-es Szilárdnak?                                       

– Mindent csináljon úgy, ahogy eddig. Ugyanakkora hittel és szenvedéllyel, ahogy tette. Talán annyit, hogy hamarabb kéne levetkőzni a megfelelési kényszert, kedves Szilárd!

– Hogy látod Szilárdot 2042-ben?

– Családapaként vagyok jelen a világban, a feleségemmel. Komoly színházi szerepekkel és filmbéli szereplésekkel. De biztosan szeretnék rendezni is. Mondjuk Az ügynök halálát szívesen megrendezném.

Írta: Farkas Márió