Kádár Szabolcs János: Az önkontroll és tudatosság mellé sikerült végre bekapcsolni az ösztönöket is

Pepita Magazin 2022.06.15. "A zene az kell..."

Kádár Szabolcs János: Az önkontroll és tudatosság mellé sikerült végre bekapcsolni az ösztönöket is

Megérintő előadásmód, nagyívű hang. Akár egy hangszer. Önfeledten játszik rajta. Azóta gondolkodom, hogy mi az, ami miatt ennyire izgalmasak Kádár Szabolcs János karakterei? Inkább vele próbáltam megfejteni a varázslatot, de hát az igazi bűvész sem árulja el mestersége titkait. Tehát csak nézni, hallgatni kell...

csanyi cikk

– Mikor érezted először, hogy előadás alatt kontroll nélkül megszűnik a külvilág?

– Alkatomnál fogva szerencsés vagyok, hisz valójában egy jóval fiatalabb korosztályt játszhatok és ehhez társul már a lelki érettség is. Az Operettszínház Broadway Stúdiójában, ahol végeztem, rendszeresen megnézték a vizsgáinkat, így tudták a színház rendezői, hogy hol tartunk éppen. Kerényi Miklós Gábor volt az Operettszínház igazgatója, aki akkoriban mindig azt mondta, jó, hogy ennyire tudatos vagyok, de túlságosan kontrollálom magam, hiányzik belőlem az ösztönösség. Talán mostanra ért meg bennem az, ami akkor még hiányzott. Ehhez kellett az Operettszínházi gyakorlat, majd a szabadúszás választása, az új impulzusok, a helyzetek, a sok nézőpont, és a rendezők különböző gondolkodásmódja. Szép lassan az önkontroll és tudatosság mellé, - ami azért természetesen fontos tulajdonság a színpadon, - sikerült végre bekapcsolni az ösztönöket is. Ez abban is segít, hogy a rendelkező próbákon bátran merjek kipróbálni új dolgokat, majd a színpadon az előadások során tudjak ösztönösen rezonálni a partnereimre, és a helyzetekre. Ezért sincs két egyforma előadásom, mert a fix történeten, és szövegeken túl mindig adódnak olyan helyzetek, amelyeket úgy kell megoldani, hogy közben a rendezői instrukciókat is betartsam. 

– Ez mennyiben igényel több energiát?

– Sok energiát igényel, persze, de ez egyfajta terápia nekem. Az előadásokon így különböző élményeket dolgozok fel. Például a Mozart! előadáson. A Veszprémi Színház produkciója, most a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon vendégszerepel június 24-től. Ez az előadás olyan élethelyzeteket tár fel, amelyek nagyon közel állnak hozzám. Például Leopold és Mozart korántsem felhőtlen kapcsolata. Az édesapának óriási elvárásai voltak a fiával kapcsolatban, aki nem pontosan az apja által kijelölt utat követte. Ez a szituáció nem idegen számomra, hisz édesapám kissé kemény kalapos hozzáállása miatt voltak konfliktusaink. Nem igazán ragaszkodott az általam választott pályához, nyilván ma már büszke rám, de ez nem volt mindig így. Constance és Mozart párkapcsolata is érdekes, hisz Mozart rengeteget dolgozott és bohém életet élt, így a feleség mindig a második, harmadik helyre került az életében. Nyilván ez is egy olyan helyzet, amellyel egy színész óhatatlanul találkozik, hisz a színpad elég meghatározó helyszín az éltünkben és a párunk olykor elhanyagolva érezheti magát. Vagy a főnök beosztott kapcsolat... Ez a felállás Mozart mecénásával, Colloredo érsekkel való szakításig fajult, aki a hatalmánál fogva akarta gátolni a zenei géniuszt. Ezekkel a szituációkkal szerintem mindenki így, vagy úgy találkozott már. Ehhez társul egy káprázatos zene. Ez a szerep számomra egy érzelmi hullámvasút, hisz elkezdődik a történet Mozart gyermekkorában, majd eljutunk odáig, hogy 35 évesen meghal és ezalatt az idő alatt érzelmek tömkelegeit kell megélnem. Hihetetlen utat jár be, óriási energiákat megmozgatva.

– Ez az energia megmozgatás a te sajátod is!

– Ilyen a habitusom, így születtem, ami sokszor áldás, de néha átok. Visszatérve a kontroll nélküli átéléssel kapcsolatos kérdésedre, Debrecenben a Csokonai Színházban a Pál utcai fiúkban Bokát játszom. Van egy gyönyörű duett, a Szólít egy hang... címmel, a második felvonás végén, mikor Nemecsek meghal. A főpróba héten hagytam, hogy az érzéseim szabadon áradjanak és akkor elindultak a könnyek. Ez rendezői kérés is volt, de alapvetőleg is úgy gondolom, hogy a fiúknak és férfiaknak is szabad sírni. A feszültségek feloldásának ez a legegyszerűbb és legszebb eszköze. Van egy kisfiam, és az ő szeretete, az apai féltés segített nekem ezeket az érzéseket megérteni, megélni és felszínre hozni. Az, hogy apa lettem, olyan lelki folyamatokat indított be, amelytől bátrabban élem meg az érzéseimet.

– A zene hogy indult az éltedben?

– Általános iskolás koromban nem tudtam nemet mondani a magyar tanáromnak, ennek köszönhetően négy évig jártam a helyi színi szakkörbe szülőfalumban Biriben. Mikor elkerültem Nyíregyházára, a Zrínyi Ilona Gimnáziumba ismerkedtem meg későbbi ének tanárommal, dr. Bánhidiné Maróti Magdolnával, aki meghívott a Hang- Szín Musical és Színi Tanodába. Másodszor nem akartam bedőlni egy újabb négy éves szakköri kötöttségnek, így udvariasan nemet mondtam. Később volt szerencsém megnézni a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban a Made in Hungária című musicalt, későbbi mentorommal Mészáros Árpád Zsolttal a főszerepben. Annyira elvarázsolt ez az énekes és táncos műfaj, hogy úgy döntöttem ezt szeretném csinálni. Következő tanévben én kerestem fel Magdi nénit, hogy mégis járnék a színitanodájába. Onnan felkerültem Budapestre, és szülői nyomásra jelentkeztem a Budapesti Corvinus Egyetemre, ahova majdnem maximum ponttal egyből fel is vettek, nemzetközi tanulmányok szakra, ez volt ugyanis a feltétele a szini tanulmányaimnak. Emellett elkezdtem a Pesti Broadway Stúdiót is, ezt saját akaratomból. Egy darabig küzdöttem, hogy két helyen is meg tudjak felelni, ennek az lett a következménye, hogy majdnem ki is csaptak a Broadway Stúdióból a rossz teljesítményem miatt. Kero kellett ahhoz, hogy ráébresszen, melyik szakma a fontosabb számomra. Tette ezt úgy, hogy arra bíztatott, hogy fejezzem be az egyetemet. Ekkor rájöttem, hogy én színész akarok lenni. Az év végi vizsgám pedig olyan jól sikerült, hogy annak következtében egy óriási lehetőséget kaptam a következő évadban, ugyanis Dávidot alakíthattam a Menyasszonytánc című klezmer musicalben. Talán én voltam az első stúdiós, aki 2. évfolyamban már szerepet játszhatott a Budapesti Operettszínház nagyszínpadán.

– Gondolom minden hang egyéni ütemben fejlődik. Hogy érzed hol tart a tiéd?

– Most vagyok abban a korban, amikor a férfi hang igazán beérik. Nem mindegy, hogy ebben az időszakban milyen utat jár be az ember, mivel képzi a hangját. Ma is járok ének tanárhoz. Mesterem Andrejcsik István opera énekes, aki a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának óraadó tanára és amely egyetemnek én is növendéke vagyok.

– Milyen szerepek várnak rád a nyáron?

– A Fame és Mozart! című előadásokon kívül játszom a nyáron a Sissi, a magyar királyné című Huszka Jenő operettben a Monarchia Operett csapatával. Karakterem Neszmélyi Kálmán, fiatal szerelmes, Kossuth Lajos feltétlen híve, egy igazán nekem való szerep. Játszom nyáron a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon A Pál utcai fiúk című musicalben a Pál utcaiak vezérét, Boka Jánost, amely a Debreceni Csokonai Színház produkciója. Van egy énekes csapatom a Super Troupers, velük járom az országot, és természetesen szóló ambíciómat is engedem kibontakozni, ugyanis az egyéni fellépéseim mellett, egy közönségtalálkozóval szeretném megajándékozni az engem kedvelőket. A pontos időpontokért és a részletekért kövessen minden kedves olvasó, az ismert közösségi felületeken. 

– Van vágyálmod?

– A musical- operett világából szeretnék nyitni az opera felé, de van még mit eljátszanom a mostani műfajban. Közben dolgozom azon, hogy ha eljön az idő, tudjak váltani, és elénekelhessek sok szép klasszikus szerepet is, például a Varázsfuvolából Tamino-t,  a Traviataból pedig Alfred Germont-ot, de van sok szép nekem való feladat. Szeretem a daljátékokat is, Jancsit énekelem a János vitéz című daljátékban, ez is már a klasszikus énekesi pályám előszobája. Veszprémben, szintén a Petőfi Színházban játszom a Lili bárónőben Illésházy grófot, ez egy letisztult, humoros bonviván szerep, kiváló énekelni valókkal. Szeretnék még sok ilyen, ehhez hasonló operett bonviván szerepet is eljátszani. Ezek is a vágyaim közé tartoznak, ahogy az az út is, amely elvezet az opera lírai tenor szerepeihez.

– Mi a legjobb és a legrosszabb tulajdonságod?

– Szerintem a legrosszabb a türelmetlenség. A legjobb pedig az alázat. Ez nálunk egy családi hozadék, így nevelkedtem. Szüleim mezőgazdasággal foglalkoznak, nagyon sokat dolgoztunk nyaranta. A munka szeretetére, értékére tanítottak és arra, hogy mindig lépésről lépésre kell haladni. Természetesen ezt mindig alázattal viselem, de kellő türelmetlenséggel.

Írta: Tarnócai Éva

További cikkek

Reklám

Merk IT 1 - Cikkajánló utáni
Merk IT 2 - Cikkajánló utáni
Merk IT 3 - Cikkajánló utáni
Merk IT 4 - Cikkajánló utáni

Napi téma

Kováts Adél kapta a Páger Antal-színészdíjat

Pepita Magazin 2023.05.16.
A művész vasárnap vette át elismerését.

Elhunyt Máthé Erzsi

Pepita Magazin 2023.05.09.
Kilencvenöt éves korában halt meg, a Nemzet Színésze, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja...

Bejelentette az új bemutatóit a Vígszínház

Pepita Magazin 2023.05.03.
Bejelentette 2023/24-es évadának bérletes bemutatóit a Vígszínház. Az üvegcipő című vígjáték Mohácsi János, a Pinokkió zenés változata Keresztes Tamás, az Ármán...

Járt ösvény

R. Kárpáti Péter: Szeresd, amit csinálsz és mindig ott legyél jelen, ahol éppen vagy!

Pepita Magazin 2023.04.13.
Azt mindenki tudja, hogy ő volt Berényi András, de azt kevesen, hogy eljátszhatta a világirodalom legszebb szerepeit, kiváló szervező és remekül ír. Sokat jelentenek számára Dusán sorai. „Tudod, a számla...

Szerednyey Béla: A hatalmas fájdalom ellenére meg kell nevettetni a közönséget

Pepita Magazin 2023.03.24.
Több, mint 40 évet töltött a Madách Színházban, most szabadúszó. Imádtam a Macskákban Rumliként, ahogy gitározott, zongorázott a táncoslányok lábain. A Páratlan párosban csa...

Gazdag Tibor: Sok mindent le lehet bontani egyetlen emberről

Pepita Magazin 2023.02.27.
Hat éve a Van, aki forrón szereti című musicalban láttam Osgood Fieldinget, a hóbortos milliomost játszani a Pesti Magyar Színházban.  Meg is lepődtem, hisz Gazdag Tibor ritka vendége a vígjátéknak, szá...
MBVK 3 - Kategóriák között
MBVK 4 - Kategóriák között
mbvk 1

Hangadó

Molnár Levente: Az improvizáció olyan közös nyelv, ami összeköt minket

Pepita Magazin 2023.02.02.
Molnár Levente gyerekkora óta, harminc éve szinkronizál. Hangját már a gyermekei is felismerik a mesefilmes karaktereknél épp úgy, ahogy a filmekben és reklámfilmekben is. Több mint tíz éve filmeket &eacu...

Penke Bence: Saját magamat is észreveszem néha a jelenetekben

Pepita Magazin 2022.12.28.
Penke Bence gyerekkora óta szinkronizál. Fiatal kora ellenére már 20 év tapasztalattal dolgozik a stúdiókban. Hangja összeforrt néhány emblematikus szitkom karakterével is. A színpadon imád rögtönö...

Szabó Máté: Szeretek nevettetni

Pepita Magazin 2022.11.30.
Szabó Máté már egészen kisgyerekként belekóstolt abba az élménybe, amit a színpadi létezés öröme nyújt. Ő maga szérumnak, szerelmi bájitalnak nevezi azt az adrenalinlöketet, amive...

Kritika

Kiborul a bili – Szerelemgyerek a Legközelebbi ember a Radnótiban

Pepita Magazin 2023.05.31.
Hajdu Szabolcs rendszeresen a képünkbe tolja hogyan élünk. Közelképeket mutat. Valósággal beledugja az orrunkat más emberek, családok életébe, amelyek először teljesen normálisnak, szokványosnak tűnnek...

Eszenyi Enikő visszatérése – Ünneplés, üdvrivalgások, kételyek

Pepita Magazin 2023.05.09.
Eszenyi Enikő színpadra való visszatérésének premierjén nincs hatásos, fogadótapssal kísért, primadonnás bejövetel. Nem ünnepelteti magát kapásból, hogy íme újra itt van, v&aacu...

Végveszélyben a Cseresznyéskert

Pepita Magazin 2023.04.30.
Tötyögünk egy helyben, méltán érezzük úgy, hogy kihúzzák a lábunk alól a talajt, nem jutunk egyről a kettőre, elértéktelenítik, megsemmisítik azt, amit még mindig próbálunk ...
MBVK 2 - Kategóriák között
MBVK 4 - Kategóriák között
mbvk 4

A tanár

Mi van a hang mögött? - A beszédhibák a személyiséget, a lélektani hibákat is tükrözik

Pepita Magazin 2023.04.26.
Illés Györgyi színésznő, egyetemi oktató, coach. Művészi beszédet tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Most főleg vállalatvezetőkkel foglalkozik és színjátszókört...

„Szeretem valakiből kihúzni a jót” – Mohácsi János tanított Kaposváron, ameddig tehette

Pepita Magazin 2023.03.16.
„Nem azok közé a rendezők közé tartozom, akik letojják a színészeket, ordítoznak velük, és stresszben tartják őket. Szeretek velük együtt melózni, és ugyanez történik a gyerekekkel is&r...

Gondolatokat fejez ki a tér – Csanádi Judit egykor Kanadába menekült

Pepita Magazin 2023.02.25.
„A díszlet megtestesíthet olyan mély érzéseket is, amelyeket máshogy nem lehet kifejezni”, mondja Csanádi Judit díszlettervező, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanára, volt rektora, aki a Kanadai Nemzeti Sz&i...

Legendák

Andorai Péter 75 – Megjárta és meg is mutatta a poklot

Pepita Magazin 2023.04.25.
Ma lenne 75 éves Andorai Péter. Hatodszorra vették fel a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, a felvételiztetők nem túl nagy dicsőségére. Számba kellene venni hányan vannak azok a Kossuth-dí...

Békés Itala 96 – „Kossuth-díjas nagy színész, vagány örökifjú”

Pepita Magazin 2023.03.23.
Ma 96 éves Békés Itala, az örökifjúság megtestesülése. Az egészséges, de mégis totálisan szertelen életmód apostola, színházi és filmszerepek garmadájának alakí...

Cserhalmi György 75 – „Jelen van, köztünk van, nem csak papíron a Nemzet Színésze”

Pepita Magazin 2023.02.17.
Ma 75 éves Cserhalmi György, aki gyakran felkiáltójelként volt a színpadon, szinte lakmuszpapírként mutatta meg, hogy ez sincs rendben, az sincs, meg amaz sincs. Most rendezőként, interjúkban teszi ugyanezt, mert sajnos a betegs&ea...
mbvk 5
MBVK 4 - Kategóriák között
mbvk 4

A rendező

Puskás Samu: Ilyen szülőkkel az ember örökletesen kötődik a színházhoz

Pepita Magazin 2023.04.20.
A tavalyi év legsikeresebb West End darabját tűzi műsorra hamarosan a budapesti Centrál Színház. WhatsOnStage Awards legjobb darabja, Suzie Miller Az ártatlanság vélelme (Prima Facie) című drámájának hazai ősbemu...

Szelei Dóra: Jobban érdekel a rendezés, mint a játék

Pepita Magazin 2023.03.15.
Két doboz cipelése közben találkoztam vele, közös barátnőnk költöztetésekor. Gyönyörű és fiatal, tele határozott mondatokkal, hatalmas göndör hajkoronával. Sosem láttam előtte. Ki lehet? Az...

Szűcs Dóra: Az időben elveszni egyenlő azzal, hogy benne vagyunk a varázslatban

Pepita Magazin 2023.02.16.
Miközben néztem Az almafa virágát, egyszerre voltam jelen a múltban és a jelenben, Magyarországon és Vietnámban, minden helyszín otthonos volt és lenyűgöző, maradtam volna benne, és éltem volna tová...

A jövő nagyjai

Koncz Andrea: Mindenhol kicsit idegennek érzem magam és egy kicsit otthon

Pepita Magazin 2023.05.17.
A Marosvásárhelyről jött Koncz Andrea játéka megindítóan őszinte, teljes érzelemmel alakítja figuráit, nem egyszer felszaladnánk hozzá a színpadra, megmenteni, átölelni, vagy éppen felemelni...

Gréczy Balázs: Hajszoltam magam és folyamatosan bűntudatom volt

Pepita Magazin 2023.03.29.
Zongorázik, gitározik, dobol és persze énekel a Pesti Magyar Színház fiatal tehetsége, Gréczy Balázs, akit Bütyök szerepében láthatunk a Tüskevárban.

Boldoghy Borbála: Jó, amikor megvan a csodapillanat

Pepita Magazin 2023.01.20.
Színész, előadó, tanár, aki 8 éves kora óta imádja az improvizációs műfajt. Egészen kicsi gyerekként olyan nagy nevek mellett játszhatott tévéfilmben, mint Margitai Ági, vagy Koltai Róbe...
mbvk 5
MBVK 3 - Kategóriák között
mbvk 8

"A zene az kell..."

Bodrogi Enikő: Üvöltve éneklem ki magamból a fájdalmat

Pepita Magazin 2023.05.19.
Egész gyerekkorában úszott és vízilabdázott, így a víz is egyfajta örömforrást jelent számára. De Bodrogi Enikő színpadra született, az X-Faktor élő adásaiban megismerhettük mosoly...

Eszenszky Gergely: Akkor lennék a legboldogabb, ha öt év múlva is ezen az úton lehetnék

Pepita Magazin 2023.04.11.
A kutyasétáltatás közben a fiatal színésszel készült interjút Timon, az örökbefogadott kiskutyája színesítette, akár a Tüskevár sztoriját Matula bácsi Csikasza. Nem vélet...

A Tüskevár törvényei a Pesti Magyar Színházban

Pepita Magazin 2023.03.20.
El nem tudtam képzelni, hogy a Tüskevár, a Kis-Balaton és a Berek, hogyan fog életre kelni a Pesti Magyar Színházban. És átjött az érzés! A nomád nyaralás igénye, a természetközeli var&aa...

Emlékek

Voith Ágnes: Sosem voltam az a klasszikus értékeken edződött színésznő

Pepita Magazin 2023.05.08.
Mikor kislányként, az Irány Mexikó című filmet néztük a szüleimmel, óriási hatással volt rám Voith Ági, aki tornászként az olimpiai válogatott tagjaként debütált. Imá...

Szűcs Erzsi: A jó gyártásvezető legyen empatikus

Pepita Magazin 2022.10.29.
60 éve dolgozik a filmes szakmában. 1500 reklámfilmet készített, többek között a Malévnek, a Fabulonnak, a Nescafénak. Három napig együtt lehetett A.L. Webberrel, mert ők forgatták a dokumentumfilmet a világh&...

Viczián Ottó: Nincs olyan szerepem, amit félgőzzel csinálnék

Pepita Magazin 2022.04.30.
A Jászai Mari-díjas színművész 1996-ban kezdte pályafutását. Ahogy kikerült a Színház- és Filmművészeti Egyetem falai közül, Fegyka szerepében találta magát, a Kerényi-fél...
mbvk 4
MBVK 4 - Kategóriák között
MBVK 1 - Kategóriák között

Felvétel

A Műanyag égbolt új korszakot nyit az animációs filmek világában

Pepita Magazin 2023.04.24.
Az élőszereplős, mégis animációs technikával készült Műanyag égbolt egy posztapokaliptikus mű, amely 2123 Budapestjén játszódik. A város egy kupola alatt létezik, mivel a Föld élővilága k...

Sütő András: Merjünk egymás szemébe nézni és merjük egymást szeretni

Pepita Magazin 2023.02.10.
Nemcsak azért volt jó választás az első magyar-vietnámi film, Az almafa virága egyik főszerepére a zalamerenyei Sütő András, mert a ’70-es évek Magyarországához nagyon illő karakteres arca van, hanem az&eacut...

Rujder Vivien: Tudatosan lemondtam a szerepálmaimról

Pepita Magazin 2023.01.24.
Hihetetlen kisugárzású hölgy, a pókerarcot csak akkor hozza, ha el kell játszania, egyébként minden érzelem tökéletesen leolvasható az arcáról. Rujder Vivien Junior Prima-díjas színész,...