Harsányi Gáborról a következők jutnak azonnal az ember eszébe: Egy óra múlva itt vagyok!, „én lenni görög diplomat”, Kakuk Marci, A palacsintás királyból Csöröge, az udvari bolond, meg a hangja, amellyel évtizedekre beköltözött az otthonokba. Ő volt a Hupikék törpikék Sziamiaúja, és ő szinkronizálta Malcolm McDowellt.
A legendás Medve utcai iskolába járt. Gyerekkora a Bajvívó utcához és Alsóörshöz kötődik. Feketeöves karatés. Rátkai Mártontól, az akrobatikus ügyességű, táncoskomikus színművésztől van egy arany sétapálcája. Szeret lovagolni. Sokáig építkezett, meg még azon túl is. Az Írószövetség tagjaként imád és tud is írni. Erre majd még visszatérünk, kezdjük a filmekkel…
A pályám első 15 éve csodálatos volt, nagyon sok filmet csináltam, kezdve 1967-ben, a Fiúk a térről című filmmel, amelyben Kis Ladát alakítottam. Mellékszereplőként fantasztikus partnereim voltak, Bujtor István, Latinovits, Huszti Péter. Borzasztóan fiatal voltam, amely eleve nem volt egy rossz dolog. Aztán 5 év múlva jött a Jó estét nyár, jó estét szerelem főszerepe.
A film egyébként kiváló korrajz is, tanítani kéne. A képmutatás magasiskolája!
Kiváló színészi feladat volt. Ahogy imádtam az Egy óra múlva itt vagyok Láng Vincéjét is.
Ahogy én is! Bár Láng Vince nem volt egy James Bond! Egy szeretnivaló figurát alkotott egy antihősből. Azért mondjuk el, hogy ez volt a Tenkes kapitánya, a Tüskevár és a Keménykalap és krumpliorr után, az egyik legsikeresebb magyar tv sorozat, amit szerintem kizárólag Harsányi Gábor miatt nézett az ország. 1971 és 1974 között készült ez a 14 részes, fekete-fehér magyar televíziós kalandfilmsorozat. Ráadásul pont 50 éve forgatták az Egy óra múlva itt vagyok utolsó részét!
Ezek a filmek átütő sikerek voltak, a mai napig vetítik őket. Drága jó Pécsi Sándor, aki amellett, hogy kedvenc színészem és barátom volt, és akivel együtt forgattuk a Jó estét nyár, jó estét szerelmet, meghatározó úti tanácsot adott: „Lehet, hogy sok filmet fogsz forgatni, de erre most azért is figyelj oda, mert ha átütőt tudsz csinálni, olyat, amit 50 év múlva is levetítenek, akkor vagy színész!” Igaza volt, mert ezeket a filmeket 50 év után is szereti a közönség.
Emlékszik arra a pillanatra, amikor jóban lettek Pécsi Sándorral?
Hogyne! A Jó estét nyár…. forgatásán, ahol Tolnai Klári férjét játszotta és Halász Judit filmbéli papáját, akit én, mint szélhámos görög diplomata elcsábítok. Akkoriban sokat beszélgettünk a szakmáról. Még nagyon kezdő voltam, ő pedig egy hatalmas tehetség és sztár! Mindig is éreztem, hogy egy emlékezetes színészlegendával kávézgatok. Nem kellett mást csinálnom, csak figyelnem. Nála lehetett látni az otthon készülést. Már az első forgatási napon tudta a teljes szövegét a filmben. A színészek nagy része a rövid snittek miatt a helyszínen tanulják a szöveget. És mindenre odafigyelt. A kamera állásra, a fényekre, valamint a legfontosabbra; az alázatra, és a fegyelemre. Egy forgatáson ugyanis nagyon sokáig készenlétben kell állni és meg kell tanulni beosztani az erőnket. Az arc is fárad, nemcsak a színész. Megvan a titka, hogyan kell topon tartani. Ezt mind tőle tanultam.
Mi a titka az átütő sikernek, legyen az színházban, vagy filmen?
A képesség megléte alap. Figyelni kell az ösztönökre, a belső hangra, majd igyekezni kell ezt a hangot a tudatosság szintjére átemelni. Így ez a kettő, az ösztön és a tudat eljuttat oda, ahova kell. Én ösztönösen tudatosan így csináltam mindent. Ha egyáltalán alakíthatja az ember a sorsát. Voltak kudarcok, göröngyök, hegycsúcsok, viharok, forgószelek és nehéz pillanatok az öröm mellett. Persze nagyon fontos még a környezet, és az, hogy milyen partnerekkel dolgozik együtt az ember. Mégis a legfontosabb, a szerencse.
És a színház? Milyen Harsányi Gábor színházi életműve?
Ez izgatott engem igazán! Akkoriban a Thália Színház tagja voltam és sorra játszottam a főszerepeket. Tulajdonképpen három színész példaképem volt. Mind a hárommal sokáig játszhattam egy színpadon. Szabó Gyula népiesen ösztönös csodálatos tudása, Somogyvári Rudolf technikai tudása és Latinovits Zoltán öntörvényű fanatizmusa, kiállása, lenyűgözött. Ők határozták meg az életemet, rengeteget köszönhetek nekik, hisz sok mindent tanultam tőlük. Remélem én is méltó életművet hagyok magam után, amely talán maradandó is lesz. De még tele vagyok tervekkel. Ez a könyv is a tervem része. Vannak benne novellák, színdarabok, forgatókönyvek. Június 15-én dedikálom a Vörösmarty téren.
Volt szerencsém beleolvasni. A könyv első része a kulisszák mögött megtörtént rövid, szellemes, vicces, tanulságos, de roppant szórakoztató novellákból áll. Kedvencem is lett: A hűséges színésznő. Ez a pikáns sztori komolyan megtörtént?
Leírtam volna, ha nem? A pályám is az írással kezdődött. Előbb volt az írás, mint a színművészet. A Budai Nagy Antal Gimnáziumba jártam, egy Mikszáth-kutató művészettörténész magyar tanárom volt, Rádics Károly, akinek önképzőkörébe jártam és egyszer a feladat egy novella megírása volt. A novellám annyira tetszett a tanáromnak, hogy beküldte a rádióba az Így írunk mi pályázatra. Jutalmul behívtak a rádióba, ahol végig nézhettem a novellám dramatizált változatának felvételét! Fantasztikus és életre szóló élmény volt, hisz az általam megálmodott főszereplő figurámat Bodrogi Gyula játszotta. Innentől kezdve még többet írtam, de leginkább színházba kezdtem járni, és szép lassan átterelődtem a színészi pálya felé. De az írás mindig megmaradt. Hét könyvet, tizennyolc színdarabot írtam. Az Édes alkony című darabomat Bednai Natália rendezésében és társulatával játsszuk nagy sikerrel a mai napig. Micsoda érzés szerepelni abban a darabban, amit az ember saját maga írt! Ennél már csak az a felfoghatatlanul izgalmas érzés, amikor abban a darabban szerepelsz, amit te írtál és idegen nyelven adhatjátok elő! Ez máig felfoghatatlan, tébolyító élmény volt. A Börtönszínház című darabomat fordították le angolra, és angolul játszottuk New Yorkban és a Midtown Nemzetközi Színházi Fesztiválon a legjobb férfialakítás díját nyertem 2009-ben.
Édesapám testnevelő tanárként nagyon szerette Önt, mindig megjegyezte, hogy az egyik legjobb mozgású magyar színész: Harsányi Gábor.
Az első filmemet, a Fiúk a térről, Szász Péter rendezte, Bujtor Istvánnal, Tahi-Tóth Lászlóval, Huszti Péterrel, Dózsa Lászlóval, Kovács Istvánnal, Darvas Ivánnal forgattuk. Akkor kezdett Magyarországon elterjedni a karate, így a rendező Polyák József karatemesterhez küldött minket órákat venni, mondván, nem hortobágyi bunyót akar látni a filmben. A mester megtanított bennünket különböző fogásokra és katázni is, különböző formagyakorlatokra. Darvas Iván nem nagyon örült ennek, viszont nekem annyira megtetszett, hogy a film után is ott is maradtam, sőt 1. dan fekete övet is szereztem az évek alatt. A tatamin szerezett tudásomat a színpadon is kamatoztattam, a karate szeretete a mai napig megmaradt. Tatamira már nem lépek ugyan, de a formagyakorlatokat a mai napig végzem, természetesen a megfelelő légzésgyakorlatokkal.
Volt olyan eufóriába torkolló pillanat, amit nem tud elfelejteni?
Nagyon sok volt! Amikor a színész kap egy nagyon jó feladatot, amit olyan szinten végig tud vinni, hogy érzi, hogy a közönség minden pillanatában vele van! És mikor a végén felcsattan az a megismételhetetlen, ihletet adó, meghatározó, boldogságos ováció: a taps.
Úgy látom bátran odamennek Önhöz az emberek!
Nagy és sokat jelentő dolog az, amikor ekkora szeretettel ráköszönnek az emberre.
Mit jelent a humor az életében?
Mindent meghatározó eleme az életemnek. Akinek nincs humora, az nekem nagyon gyanús ember. Szerintem humor nélkül nem lehet élni. A humor éltet. Életben tart. Egy színésznek a humortól kezdve a legnehezebb drámai monológon keresztül mindent tudnia kell játszani. Végletektől a végletekig. A rendszerváltás után sok olyan -, egyébként remek színész bajba került, – akiknek a humor valahogy nem ment. Akkoriban az emberek nevetni akartak. Nem voltak vevők a drámára.
Mikor érezte utoljára azt a bizonyos belefeledkezős „nemérzemazidőt”?
Az a csodálatos, amikor az ember átrepül egy másik dimenzióba a saját fantáziája szárnyán. Felemelő érzés, amiből csak ki tud billenteni néha az a fránya földi érzés, hogy fájnak az izületeim. Ahhoz képest, ahány éves vagyok, elég jó állapotban vagyok.
Említette, hogy tele van tervekkel. Elárulna egyet?
A Jó estét nyár, jó estét szerelem című nagysikerű filmem folytatását írtam meg. A film úgy fejeződik be, hogy az általam alakított sötétruhás főszereplő gyilkolt, börtönbe került. Onnan folytatom, hogy 40 év múlva kijön a börtönből, megöregedve, de mi lesz vele a digitális világban? Fiatalokkal szeretnék benne dolgozni, a címe az lesz: Jó estét nyár, jó estét kedvesem!
Írta: Tarnócai Éva