Színész, előadó, tanár, aki 8 éves kora óta imádja az improvizációs műfajt. Egészen kicsi gyerekként olyan nagy nevek mellett játszhatott tévéfilmben, mint Margitai Ági, vagy Koltai Róbert. Borbála hisz a játék kapcsolaterősítő, kreativitás fejlesztő erejében. A színészet mellett a tanításban is kiteljesedett.
A játék, a szereplés örömére korán ráéreztél. Hogy kerültél Földessy Margit óráira?
A színjátszókör nekem nem színészetnek indult, hanem az iskola által gerjesztett feszültségek oldása volt. Egy iskolába jártam Margit fiával, a suli nyomasztó volt a számunkra. A színjátszókörben azonban természetes volt, hogy játszunk. Verseket mondtunk, jelmezeket vettünk föl, színdarabokból, pl. Shakespeare-darabokból játszottunk el részleteket.
Tévéfilmben is szerepeltél, Doktor Minorka Vidor nagy napjában. Gyerekként hogyan élted meg a forgatásokat, a nagy színészek közelségét?
Ebben a Békés Pál-történetben Margitai Ágival, Koltai Róberttel, Hollósi Frigyessel is játszottam. Emlékszem, Csákányi Eszter is nagyon kedves volt velem. A Tábori Nórával fogatott jelenetekre is örömmel emlékszem vissza. Újlaki Dénes is vicces volt, sokat poénkodtak a színészek velem. Gyerekként nem úgy néztem rájuk, hogy milyen nagy alakok, mekkora színészek. Inkább az foglalkoztatott, hogy nincs más gyerek, akivel a szünetekben játszhatnék. Csodálatos élmény volt nekem az, hogy felépítettek a filmhez egy teljes piacot. Gumiasztalok is voltak, azt nagyon imádtam. Később, az Éretlenek televíziós sorozatban Kiss Marival és Harkányi Endrével lehettem jelenetekben. Itt már egy nagy, velem egykorú banda volt, akiknek egy részét már régebb óta ismertem. De ebben az időben már egyetemre jártam, a forgatási szünetekben sokat tanultam.
Popper Péterrel is volt szerencséd beszélgetni, egy műsorban szerepelni.
A Szókimondó szuper műsor volt. Kamaszokat érintő problémákat jártunk körbe, improvizáltunk jeleneteket. Utána ezeket megbeszéltük, elemeztük. Popper Péter egy csodálatos ember volt. A Szókimondó után a Momentánnal is volt tévéműsor, ami hasonlóan állt össze. Egy adott témára impróztunk jeleneteket, és egy pszichológus szakértővel megbeszéltük ezeket. Ezt a formát az immár 12. éve futó Fröccs előadásunkban vittük tovább a Momentán színházában.
Te is foglalkozol gyerekekkel.
Igen, tanítok a Budapest Schoolban és gyerek imprótáborokat is tartok. Az improvizációt játszani kell, nem lehet tananyagszerűen megtanítani, és ez gyerekekkel nagyon jól működik, mert ők ösztönösen szeretnek játszani. Én is csak felnőtt fejjel kezdtem arról olvasni, hogy mitől fog működni egy jelenet, mitől érdektelen egy jelenet, milyen improvizációs technikák léteznek, hogyan fejleszti a verbális képességeket és a kreativitást a spontán játék a színpadon. Az improvizáció ezáltal egy eszköz, ami nemcsak gyerekek, de bármilyen korosztály számára nagyon hasznos, akár magánéletben, akár céges környezetben.
Mitől élvezetes még, mit ad az improvizáció?
Az improvizáció megtanít arra, hogy figyeljek a másikra. Megtanít kicsit máshogy viszonyulni a hibákhoz, vagy ahhoz, hogy hogyan fogadunk meg tanácsokat, hogyan csiszolódunk egymáshoz, hogyan működünk együtt egy-egy jelenetben. Mindez fejleszti az érzelmi intelligenciát, és persze a történetmesélési képességeinket is.
És az improvizációt nem lehet megunni. A Momentán Társulat RögvEst című előadásában, amit több mint 1400-szor játszottunk már, például vannak játéktípusok, de az, hogy mivel töltjük meg, mindig más. Ezek az estek nem megismételhetőek, nincs két egyforma előadás. Egy poén sem ül mindig ugyanúgy. Van, ami ott és akkor üt nagyot. Jó, amikor megvan a csodapillanat.
Tanároknak is tartasz, tartotok képzést. Miért népszerű, szerethető ez a műfaj a színészi szakmán kívül is?
Azért, mert örömöt ad, kapcsolódást ad. Jól érzed magad közben. A pedagógusoknak szóló impróképzés a szívügyem, most ért véget a második képzési csoport. Sok hasznos játékot tovább tudtak vinni a tanárok, tanítók a gyerekeknek. De a lényege a játék, a felszabadulás: nagyon megható volt, ahogy a végén megfogalmazták, mennyire feltöltődtek. Az improvizációt minden fronton terjeszteni kéne. Szerintem a mai világban, a 21. században a kreativitás, a változáshoz alkalmazkodás, az együttműködés, a másik meghallása kulcsfontosságú.
Pszichodrámát is tanultál. A tanultakat tudod érvényesíteni a színpadon?
A pszichodráma inkább önismereti út volt a számomra. Egy csomó technikát és módszert be lehet vinni egy-egy előadásba, például a Fröccsbe. De a tanultak inkább önismereti haszonnal bírtak a számomra.
Írta: R. Szabó Zsuzsa
Fotók: Momentán Társulat