VI. Salföldi Dalföld – Magyar nemzeti összetartozás Közép-Európában, zenében ünnepelve (X)

A 2014 óta évente megrendezett háromnapos fesztivál küldetése, hogy a balatoni nyár zajától eltávolodva, koncertekkel, színházi előadásokkal, kiállításokkal és más kulturális programokkal szólítsa meg a Balaton-felvidék varázsát megélni vágyókat és a magaskultúra iránt érdeklődőket. Minden évben más-más főtéma adja a program, három zenei műfajra – komolyzenére, jazzre és népzenére – épülő gerincét.

Tavaly volt egy évszázada, hogy megkezdődött a magyar nemzet „száz év magánya”, és nemcsak a magyarság, hanem az egész régió érdeke, hogy immár egy lezárt korszakról beszélhessünk. Az előttünk álló évek-évtizedek Közép-Európa megerősödésének időszaka lehet, aminek előfeltétele a hatékony közös fellépés. Mindez akkor lehetséges, ha az itt élő nemzetek előbb jó szomszédi, majd stabil, hosszútávon fenntartható baráti viszonyt alakítanak ki, illetve erősítenek meg. Ez csakis úgy érhető el, ha az államhatárokon átnyúló magyar nemzeti összetartozás valósága magától értetődővé, afféle regionális minimummá válik a szomszédos országok számára, miközben a magyarság is érdeklődéssel, tisztelettel fordul a közép-európai országokhoz és az összes itt élő nemzethez.

A Bíró-Gombos Alapítvány által hatodszorra megrendezett Salföldi Dalföld idén – a tavalyra tervezett, járványhelyzet miatt elhalasztott programot megvalósítva – a kárpát-medencei és moldvai magyarság zenéjének közös gyökereit és sokszínűségét ünnepelte meg a fesztivál hagyományos műfajain – komolyzenén, népzenén és jazzen keresztül. Az anyaország mellett a Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből, a Délvidékről érkező művészek koncertjeinek középpontjában a magyar zene állt, néhány dal erejéig pedig fellépett velük egy-egy szlovák, román, szerb, ruszin vendégművész is. Az Őrvidéket a Délibáb táncegyüttes ausztriai magyar néptáncosai képviselték.

Az idei kerekasztal-beszélgetések fő témája szintén a magyar nemzeti összetartozás és a közép-európai régió megerősödésének összhangba hozása volt – kulturális és közéleti szereplőkkel, valamint politikai elemzőkkel vitattuk meg a különböző szomszédos országban élő magyarok sorskérdéseit. Állandó központi témánk a Káli-medence környezetének megóvása. Idén is tartottunk délutántól késő estig tartó gyermek- és ifjúsági programokat, hogy a koncertek alatt minden generáció megtalálja az értékes kikapcsolódás és feltöltődés módját.

Célunk az idén is teljesült: a tájra, a művészetekre, s önmagára reflektáló közönséget szolgáltunk ki – a magyar nemzeti összetartozást és az erősödő Közép-Európát ünnepelve!

Megvalósító: Bíró–Gombos Alapítvány

Művészeti vezető: Rosonczy-Kovács Mihály lengyel–olasz politikai elemző, népzenész