Vajon mit csinál a XXI. században egy várkapitány? Szentgyörgyváry Péter, a Siklósi Vár üzemeltetője most lerántja a leplet!

A Pepita Magazin a Siklósi Vár ügyvezető igazgatójával vagy, ahogy többen ismerik várkapitányával készített interjút, amelyből többek között kiderült, hogy mivel is foglalkozik ma egy várkapitány. Ha például, ha azt gondolnánk, hogy csak az épület adminisztrációs tevékenységére fordít időt, akkor nagyot tévednénk, hiszen Szentgyörgyváry, ha kell magára ölti a középkori viseleteket, mint egy igazi kapitány majd, ahogy ő fogalmaz, kiáll a nép elé. Ha ez nem lenne elég, nemrég egy darabot is írt kedvenc történelmi hőséről Kinizsiről. A Kinizsi Pál, a nép fia című rock musicalt pedig hamarosan be is mutatják a nagyérdeműnek.

– Látom már a neve determinálta, hiszen fellelhető benne a vár szó, mégis hogyan lett a siklósi vár kapitánya?

– Az én őseim is idevalósiak, a Szentgyörgyváry név 1910 óta nagyon ismert Siklóson, sőt a rokonaim mind a mai napig itt élnek. Azt elmondhatom, hogy próbáltam diverzifikáltan több lábon állni, a kulturális tevékenységek és a turisztika állnak hozzám igazán közel, így igyekeztem ezeken a területen kiteljesedni, noha egy kis kitekintéssel először pedagógus végzettséget szereztem és volt idő, amikor beültem a mentőautóba is, végül a kulturális mediáció szakot is elvégeztem. A tanulmányaim után először a Pécsi Vasutas Művelődési Ház igazgatója lettem, mostpedig már 5 éve vagyok a Siklósi vár kapitánya és a Siklósi Művelődési Központ igazgatója.

– Mit csinál egy várkapitány? Mi a munkaköri leírása?

– Ha száraz tényeket vesszük előtérbe, akkor én az ügyvezetője vagyok a várnak, tehát az én feladatom a munkáltatás és az üzemeltetés, ami rengeteg papírmunkával jár, de én ezt a tevékenységet szerettem volna kiegészíteni marketinggel, és vállaltam az arcomat is. Ez azt jelenti, hogy amikor különböző rendezvények vannak, én beöltözve fogadom a vendégeket, és pontosan ezért terjedt el a köznyelvben, hogy én a várnak a kapitánya és nem az ügyvezető igazgatója vagyok. Engem úgy ismernek Siklóson, mint várkapitányt. Bevallom, nagyon szeretem ezt a munkakört, jó érzés kiállni a nagyérdemű elé, és úgy látom, ezt nagyon szereti a közönség is.

– Milyen öltözetekben áll ki a nép elé?

– Ez is egy nagyon érdekes kérdés, mert a mi várunkban az 1290-es évektől egészen a második világháborúig zajlottak események, így többféle öltözet van a szekrényemben. Van például ilyen igazi kemény középkori páncélzatom, de az 1600-as éveket idéző ruhám és huszár ruhám is van. Az az általános, hogy igazodom ahhoz, hogy éppen milyen kort idéztünk meg, tehát erősen eseményfüggő.

– Ráadásul, ha úgy van, még dalra is fakad a várkapitány…

– Igen, hiszen most már 20 éve vagyok tagja a Vivat Bacchus a cappella együttesnek.

– Mit érdemes tudni erről a zenei műfajról, és hazánkban mennyire elterjedt?

– Nagyon lényeges, hogy az együttes tagjai hangszer nélkül énekelnek. Amerikában például ennek hagyománya van, de Magyarországon még mindig gyerekcipőben jár. Amit még kiemelnék az együttesünkkel kapcsolatban, hogy túlnyomórészt mi magunk írjuk a dalokat. Ezt a részét is nagyon szeretem az életemnek. Az elmúlt években olyan előadókkal énekelhettünk együtt, mint Ákos, Mező Misi, vagy Demjén Ferenc.

– A Vivat Bacchus fel is csendül A Kinizsi Pál, a nép fia című darabban, ami az Ön fejéből pattant ki, honnan jött a történelmi ihletésű színmű ötlete?

– Kinizsi Pál a kedvenc magyar történelmi személyem. Mindig kerestem az pozitív töltetű történeteket de a magyar történelmünket ismerve ez nem olyan könnyű dolog. Sok a tragikus hősünk, akik az életüket áldozták a hazáért, ami nagyon megindító. Kinizsi Pálról viszont történelmi tény, hogy egyetlen vesztes ütközete sem volt az életében, ez igazán figyelemreméltó, ezért gondoltam, hogy írok róla egy zenés darabot. A dalszövegeket is én írtam és Balásy Szabolcsot kértem meg, hogy zenésítse meg, akivel már 20 éve dolgozom együtt a Vivat Bacchusban. Olyan fantasztikus előadókat sikerült megnyerni a produkcióhoz, mint Vadkerti Imre, Csengeri Attila, Sasvári Sándor, Götz Attila, Győrfi Anna, Kusnyér Anna, Beleznay Endre, Rudán Joe, a Vivat Bacchus és a Voisingers.

– Van kötődése Kinizsi Pálnak a Siklósi várhoz?

– Igazából nem túl sok, amit az előbb említettem, annyi csupán, hogy én vagyok a siklósi vár kapitánya, Kinizsi pedig a kedvenc történelmi személyem.

– Aki ismeri Önt tudja, hogy jó kedélyű ember határtalan fantáziával, ez is megjelenik a színdarabban?

– Meseszerű elemekben nincs hiány, az biztos, de azt sem mondhatom, hogy az egész darab csupán fikció, hiszen erősen támaszkodunk a történelmi tényekre is. Érdekes, hogy a díszletek például nem feltétlenül korhűek, hiszen lesznek újkori dekorációk is. A dalok is nagyon széles skálán mozognak, melyek szövegét úgy írtam meg, hogy megadtam az instrukciót is zeneszerző kollégámnak, Balásy Szabolcsnak, hogy ezt a dalt például szeretném jazzesre, a másik vidám, de legyen szomorkodós és rockosabb szám is. Az volt a lényeg, hogy ne legyenek egysíkúak a számok.

– Tehát itt mindenféle stílus megjelenik, hogy aki nézi a darabot az egy stíluskavalkádot lásson, ami elvarázsolja és magával ragadja…

– Így van, ami még érdekes, hogy én is játszom a darabban, de ezúttal nem én leszek a „Móka Miki”, így ez is egyfajta kihívás, hogy a saját személyiségemtől eltérő figura bőrébe bújok majd. Kinizsi Pált pedig kifejezetten egy pozitív, szerethető figurának írtam meg, de lesz itt gonosz török is, illetve ami még fontos, hogy arra is törekedtünk, hogy a darab tükrözze a magyar kultúrát, így lesz benne felemelő bordal is, de természetesen nem mehettem el a vallásos vonulat mellett sem, így Kinizsi Pálnak egy nagyon szép Istenhez szóló fohásza is lesz. Elmondható, hogy megható pillanatokból nem lesz hiány, de főleg a humor lesz jelen, éppen ezért kértük fel Beleznay Endrét rendezőnek.

– Azt hiszem, hogy pontosan az ilyen vidám darabokra van szükségünk a pandémia után…

– Így van, nagyon fontos, hogy ebben a kicsit depresszióssá vált világban, amit a járvány okozott, szülessenek derűlátó darabok, amelyekkel a pozitív töltetű értékeket tudjuk tolmácsolni. Ebben a helyzetben, ha a kultúránk nem tud megtartani minket, akkor semmi, és igenis a magyar kultúrának van vidám vonulata, többek között ezt szeretném megjeleníteni és átadni ebben a műben.