Götz Attila nem azon színészek közé tartozik, aki megelégszik a "napi rutin" színjátszással, ő ugyanis azt vallja, hogy minden pillanatban nyitottnak kell lenni a világ felé. A Pécsi Nemzeti Színház színművésze rendezőként is bebizonyította, hogy megállja a helyét színház világában, legközelebb pedig Siklóson, a Kinizsi, a Nép fia című darabban láthatjuk "Gergő" szerepében. A Pepita Magazin többek között a színházi pálya sokrétűségéről kérdezte a Szendrő József-díjas színészt.
– Hogyan lettél színész-rendező?
– Hosszú út vezetett idáig. Pécsett érettségiztem, 2001-ben szereztem diplomát és szerződtem a pécsi Nemzeti Színházhoz. Idén töltöm a 20 éves jubileumi tagságomat a társulatnál, valamint 12 éve játszom a Pécsi Harmadik Színházban. Vincze János, a Pécsi Harmadik Színház igazgatója a sok szép és sikeres közös munka kapcsán kért fel, hogy rendezzek. Így készülhetett el az élőzenekaros off-Broadway musical, Ájlávjú címmel…
– Az Ájlávjúban színészként is szerepelsz, így gyakorlatilag saját magadat is rendezed. Nem nehéz ez?
– Rettenetesen nehéz, bonyolult és összetett feladat volt. Kőkemény munka egy ilyen munkafolyamat minden apró elemére odafigyelni mindamellett, hogy színészként is játszani kell! Hála Istennek nagyon profi kollégákkal dolgozhattam és a végeredmény kárpótol mindenért.
– Látom igyekszel a színházon belül több lábon is állni…
– Szeretem a színház világát. Szeretem tudni és érteni a különböző mechanizmusokat, azokat az erőket és energiákat, amik működtetik ezt a csodás világot. Nem vagyok rest folyton tanulni. Hiszek az alázatban, a kollegalitásban és a profizmusban.
– Melyik áll hozzád közelebb a színészet vagy a rendezés?
– Színész vagyok, így a játék! S egy karakter megformálása minél kijjebb esik a komfortzónámon, az annál nagyobb kihívást jelent számomra. A rendezés fantasztikus "kirándulás" volt számomra, amit nagyon megszerettem – minden sokrétű feladatával együtt – és izgatottan várom a következő lehetőséget!
– A Kinizsi, a nép fia című darabban 'Gergőt' alakítod, Kinizsi barátját, mennyire áll hozzád közel ez a szerep?
– Tavaly a mű koncert változatában Kinizsi Pál dalait énekeltem. Idén, hogy színpadra kerül a történet, hálás vagyok, hogy "Gergő" karakterét tudhatom magaménak. Rendkívül széles érzelmi skálán mozog ez a legény. Gergőként a humor fonalát gombolyítom ebben az előadásban, nem a szerelmi vagy a történelmi szálat.
Sasvári Sándorral
– Mi más érdekességet rejt még a Kinizsi, a nép fia?
– Már maga az ötlet, ami Szentgyörgyváry Péter – a Siklósi várkapitány – fejéből pattant ki, zseniális. Hogy megszülethessen ez a darab, kellett hozzá Balásy Szabolcs, aki nemcsak elképesztően jó dalokat írt – Horváth Krisztián pazar hangszerelésével – de kreatív producerként mindenre kiterjedő figyelemmel atyáskodott felettünk. Vadkerti Imre maga Kinizsi Pál s kellett hozzá Beleznay Endre, aki remek érzékkel kovácsolta egy igazi társulattá ezt a rendkívül színes csapatot – a VoiSingerst, a Vivat Bacchust és a színészeket.
– Kinek ajánlanád ezt a darabot?
– Ez egy nagyon szép, elegáns történet. Ajánlanám a gyereknek, mert tele van nagyon vicces és mesés elemekkel, a felnőtteknek, mert komoly mondanivalója is van a musical-nek és ajánlanám a magamfajta gyermeklelkű felnőtteknek is, akik szeretnének egy hihetetlenül látványos, katartikus történetbe belefeledkezni.
VIVAT KINIZSI!